rollsahne

HEMEN BİLGİ ALINIZ
0543 544 28 00 & 0212 266 08 24

 
ANASAYFA TİYATRO OYUNCULUK FİLM ATÖLYESİ DOĞAÇLAMA ATÖLYESİ DİKSİYON EĞİTMENLERİMİZ ÜCRETLER İLETİŞİM

29 EYLÜL CUMARTESİ 20.00 DE BAŞLIYORUZ....
ÜCRETSİZDİR....Doğaçlama tiyatro yaratıcılığınızı geliştirir. Kişiye özgüven duygusu aşılar, sponten gelişen durumlarda karar verme yeteneği kazandırır. Oyuncunun kendi sınırlarını aşmasını ve oyunculuğunu geliştirmesini sağlar.

Doğaçlama tiyatro kursumuz haftada bir defa iki saat süreyle yapılacak. Dersin başlangıcında, doğaçlama-teatral teknikler kullanılarak bir ısınma çalışması yapılıyor; bu çalışmanın ardından temel doğaçlama çalışmasına geçiliyor. Doğaçlama tiyatro çalışmasında temel olarak, katılımcıların doğaçlama ve oyunculuk becerilerinin geliştirmesi hedefleniyor. Kendiliğindenlik, anı yakalama, oyun duygusu, refleksif güçlenme gibi kavramlar üzerinden sıra dışı bir çalışma yapılıyor. Bu sadece teorik bir çalışma değil; herhangi bir kavram anlatıldıktan sonra hemen o anda, bu kavrama ya da temaya tekabül edecek bir oyun çalışması yapılıyor. Böylece ders süresinin büyük bir bölümü aslında oyunla geçmiş oluyor. Bu kursa katılım için herhangi bir tiyatro geçmişine sahip olmak gerekmiyor; öte yandan belli bir süre devam eden katılımcılar katılımcılar kurs boyunca değişik performanslarda seyirci karşısına çıkıyor. Zaten bu kursun amaçlarından biri de yeni doğaçlamacılar yetiştirmek.

Doğaçlama, tiyatro sanatında çok önemli bir yere sahiptir. Çağlar boyunca yazarlar yapıtlarını oluştururken, oyuncular role hazırlanırken, oynarken doğaçlamadan yararlanmıştır. İtalyan halk tiyatrosu Comedia Dell' Arte'de ya da Ortaoyunu'nda olduğu gibi doğaçlama sahne uygulamalarında da kullanılmıştır. Günümüzde Doğaçlama Tiyatro, özellikle Avrupa ve Amerika'da geniş kitleler tarafından yapılan ve bilinen bir iş. Amerikan ve İngiliz televizyonlarında birer efsaneye dönüşmüş televizyon şovları da doğaçlama tiyatro zemin alınarak hazırlanıyor. Doğaçlama Tiyatro'nun en temel özelliği yazılı bir metnin ve yönetmenin olmayışıdır. Oyuncular, seyircilerden değişik yönelimler (yönelim: oyuncunun oyuna başlamasını sağlayacak herhangi bir şey; bir kelime, bir mekan vb. ) alarak değişik oyunlar doğaçlıyorlar. Oyunlar tamamen sahnede kuruluyor. Doğaçlama Tiyatro'nun en önemli özelliklerinden biri bu. Oyuncular da seyirciler gibi biraz sonra ne olacağını bilmiyor ve her iki taraf için de heyecan verici bir süreç yaşanıyor. Aslında Doğaçlama Tiyatro gösterileri bir tiyatro oyunundan daha çok, seyircinin katılımıyla zenginleşen bir şov. Çünkü normal bir tiyatro oyunuyla kıyaslanamayacak kadar hareketli, interaktif ve eğlenceli. Doğaçlama Tiyatro, günümüzde sadece oyun için bir hazırlık ya da oyuncu eğitiminde kullanılan bir yöntem değil ayrı bir tiyatro akımı olarak kabul görmektedir.

 

 
   

ve sahnedeyiz...

DAMDA DELİ VAR! nesin'den hikayeler

   
 
0212 266 08 24
0543 544 28 00
  BEYOĞLU:istiklal caddesi ayhan ışık sokak no 5 kat: 2-3-4 DEMİRÖREN AVM çaprazı