rollsahne

HEMEN BİLGİ ALINIZ
0543 544 28 00 & 0212 266 08 24

 
ANASAYFA TİYATRO DOĞAÇLAMA TİYATRO EĞİTMENLERİMİZ KİŞİSEL GELİŞİMDE TİYATRO ÜCRETLER İLETİŞİM

KİŞESEL GELİŞİMDE TİYATRO DOĞAÇLAMA VE YARATICI DRAMANIN YERİ;

Tiyatronun hayatımıza kattıkları;


Sahnede doğaçlama bir role bürünüp hayatımızda sahip olduğumuz rollerimiz dışında belki de asla yaşama fırsatımız olmayan rolleri yaşayarak kendimizi keşfetme ve empati kurma şansına erişiyoruz. Küçük oyunlar, hayat deneyimleri kazandırıyor, özgüveni yükseltiyor ve yaşam sevincini arttırıyor. Dikkat ve hafızayı güçlendiriyor ve anda kalmayı öğreterek daha uyumlu ve etkili davranışlar geliştirmeye yardımcı oluyor.

Eğitimlerime katılanlar topluluk karşısında saçmalamaktan veya yargılanmaktan korkmadan rahat, hızlı ve akıcı konuşabiliyorlar. Karşı cinsle ilişkilerinde de rahatlıyor, daha spontan davranmayı öğreniyor.
Kısaca anlatılamayacak kadar kapsamlı eğitimlerimiz ancak yaşandığı zaman anlaşılabiliyor.(ELVAN EKER)

Tiyatronun toplumun eğitimindeki yeri ve önemini düşünürken, tiyatronun öncelikle insanları birbirinden ayıran ve her değeri bir yana savuran ırk, din, dil, politika ayrımı gibi olguları birleştirici etkisini göz ardı etmemeliyiz diye düşünüyorum. Tiyatro, her şeyden önce bu olguları birbirine yaklaştıran, birbirlerine ortak eden her şeyi değerlendirmek gibi bir işlev üstleniyor. Tiyatro insan yaşamında yer alan gülmek, ağlamak, sevinmek, üzülmek, ferahlık duymak, bunalmak; kısacası, kalple, duygularla ilgili her şeyi değerlendiriyor. Tiyatro, ayrıca bütün insanlarda ortak bir kalbin varlığını meydana çıkarmasıyla da topluma hizmet ediyor. Bu bakımdan, tiyatro için rahatlıkla en etkili barış yolu da diyebiliyoruz. (ÜSTÜN AKMEN)

Tiyatronun, hiç kuşkusuz, insan karakterini geliştirmede, onu ruhsal yönden sağlıklı bir duruma getirmede büyük katkısı vardır. Tiyatro hem uyarıcı, hem eğiticidir. Tiyatro çalışmaları insanın hem kendiyle, hem de başkalarıyla iletişim kurmasını sağlar. Bu da psikolojik sapmalara karşı en sağlam mendireklerden biridir. Tiyatronun hem bireye hem de o bireyin toplum içindeki yaşamına büyük katkıları vardır:
1. dayanışma hazzını öğretir ve sorumluluk duygusunu pekiştirir;
2. topluluk içinde yaşama anlayışını geliştirir;
3. toplum içinde kendi benliğinin ortaya çıkmasını gerçekleştirir;
4. topluluk içinde konuşmasını öğretir;
5. düşünmeyi ve düşünceyi eyleme sokma becerisini sağlar;
6. cinsel kompleksleri, tutarsızlıkları ve ölçüsüzlükleri önler, normale çevirir;
7. yaşamı gözlemlemeyi düşünmeyi ve yorumlamayı keskinleştirir;
8. fiziğini ve hareketlerini denetimli duruma getirir;
9. fantazi dünyayısını geliştirir, dolayısıyla yaratma kapasitesini arttırır;
10. bireyin estetik duygusunu olgunlaştırır. (ÖZDEMİR NUTKU)

TİYATRONUN ETKİSİ:

a) Dayanışmayı öğretir;
b) Toplum yaşamı için gerekli olan sorumluluk duygusunu sağlar;
c) Toplumun, kişiliği ezmesini önler;
ç) Düşünceyi eyleme sokma yeteneğini' geliştirir;
d) Düşünerek, yorumlayarak okumayı öğretir;
e) Topluluk içinde konuşmayı öğretir;
f) Dil kaygısını, doğru ve güzel konuşmayı sağlar;
ğ) Oyuncunun vücut dilini kullanma becerisini artırır;
h) Çeşitli sanat dallarıyla ilgiyi sağlar;
i) Ve estetik algılama yeteneğini geliştirir.

YARATICI DRAMA NEDİR, NE İŞE YARAR?

1. Topluluk önünde konuşma becerlerinizi geliştirir.


It improves your public speaking skills.
Eğer kaygı düzeyiniz çok yüksek değilse, kendinizi insanların önünde konuşmaya zorlamak, bu konuda daha iyi olmanızı sağlayacaktır. Sesinizin perdesi, tonu ve değişimi… Tüm bunlar profesyonel hayatta da çok önemlidir. Eğer başarısızlığa uğrarsanız, drama kendinizi nasıl düzeltmeniz gerektiğini de öğretir.


2. Takım çalışmasının değerini öğrenirsiniz.
Okulda bu beceriyi grup projeleriyle öğretmeye çalışırlar, ama asla dramadaki kadar etkili olmaz. Tiyatroda çok farklı insanlarla uzlaşmayı ve işbirliği yapmayı öğrenirsiniz. Aksi takdirde gösteri olmaz. Tiyatro yapanlar, sadece yıldızların değil, her bireyin değerli olduğunu bilir.


3. Size empatiyi öğretir.
It teaches you empathy.
Sahnede oynayacak kadar iyi bir hale gelmesi için aylar boyunca bir karakter üzerinde derinlemesine çalışmak, normalde keşfetmek için zaman bulamayacağınız kadar eşsiz bir deneyimdir. Bir hikayenin içine tiyatrodaki gibi yoğun bir şekilde girdiğinizde, sizden çok farklı olabilecek insanlara karşı çok daha derin bir anlayış kazanarak çıkarsınız.


4. Stres yönetimi konusunda uzman olursunuz.
Görünürde her şeyin yanlış gittiği bir durumda, sahneye harika bir gösteri koymayı öğrenebilirseniz, sabahlayarak çalışma ya da çılgınlar gibi sunum hazırlama gibi her tür zorlu durumla baş edebilirsiniz. Çok daha sakin ve aklı başında olursunuz, çünkü bu stresin karşılığını alabileceğinizi zaten bilirsiniz.


5. Özgüven kazanırsınız.
You'll gain confidence.
Tiyatro ortamı, katılımcıların tuhaflıklar yapmalarını ve yeni şeyler denemelerini – kendilerini aptal durumuna düşürseler bile – destekleyen ve teşvik eden yapısıyla benzersiz bir ortamdır. Egonuzdan sıyrılmayı öğrenmek, gerçek dünyada çok az insanın öğrenmeye istekli olduğu bir beceridir. Kendinizi, başarıyı yakalamaya çalışırken biraz da mahçup olmaya şartlarsanız, o zaman daha fazla başarı elde edersiniz.


6. Ama aynı zamanda biraz alçakgönüllük de öğrenirsiniz.
Tiyatroda genellikle yaşananları hafifletmek için zaman yoktur. Tiyaronun ruhu destekleyicidir, ama açık bir zihinle karşılmanız gereken bazı dürüst, önemli geri bildirimler de alacağınızı bilseniz iyi olur. Zayıflıklarınızın size gösterilmesini nasıl ele alacağınızı ve bunları kişisel almadan üzerinde nasıl çalışacağınızı öğrenirsiniz.


7. Reddedilmeyle nasıl başa çıkacağınızı öğretir.
It teaches you how to deal with rejection.
Bir oyunda istediği rolü alamayan her insan, hayal kırıklığı duygusunu iyi bilir. Bir yetişkin olmak da iniş ve çıkışlarla doludur. Her zaman hayalinizdeki işe ya da daireye sahip olamazsınız. Ama tekrar ayağa kalkmayı öğrendiğinizde, bir sonraki büyük şeyin dışarıda bir yerde sizi beklediğini de bilirsiniz.


8. Zaman sınırına uyarak çalışmayı öğrenirsiniz
Okulda telafi testleri vardır, proje tarihleri uzatılır. Ama tiyatroda, hazır olsanız da olmasanız da gösteri her zaman devam etmelidir. Bir oyunda oynamak, size zaman sınırınıza uymanın ve etkili kısa yollar keşfetmenin yaratıcı yollarını öğretir (aslında zorlar).


9. Okuma becerileri kazanmanın kesin yoludur.
It is a surefire way of gaining reading skills.
Tiyatro ile ilgili muhteşem şeylerden birisi de bir metnin sonsuz farklı yolla yorumlanabilir olmasıdır. Bir metni analiz etmenin ve yaklaşımın yeni yollarını bulursunuz çünkü metni sadece masa başında okumak yerine canlandırmak zorundasınızdır. “Bunu haftaya kadar ezberleyin” kadar okuma becerilerinizi hızla geliştirecek başka bir şey daha olmadığını söylememize gerek yok herhalde.


10. Kelimelere karşı takdir duygunuz artar.
Tiyatro tarih boyunca tüm dünyaya kültür kattı. Tiyatro ile ilgilenmek ve üzerinde çalışmak, belki başka türlü yollarınızın kesişmeyeceği çok sayıda olağanüstü edebiyat eseri ve fikirle karşılaştırır sizi. Hayatınızın sonuna kadar tiyatronun peşinden giden bir insan olmasanız da, hayatta seçeceğiniz diğer yolların çok azı sanatın bu formundan etkilenmemiştir.


11. Sizi daha karizmatik yapar.
It makes you more charismatic.
Kendi rolünüzün ve karşılıklı diyalogların provasını yapmak (ve akranlarınızın bunları yapmasını izlemek) sosyalleşme şeklinize çok büyük faydalar sağlar. Ancak tiyatroda çalışmanın, oyunculuk yapmak dışındaki büyük bir kısmı iletişimdir. Bu kadar büyük bir proje için o kadar fazla insan çalışmak zorunda ki, bu çalışmanın iyi gitmesi için içinde bulunduğunuz ortam sizi bu becerilerde ustalaşmak için zorlayacaktır.


12. Ezber becerileriniz mükemmelleşir.
Sadece kelimeleri ve ipuçlarını hatırlamaktan daha öte bir şeyden bahsediyoruz. Kendinize öğrettiğiniz ezberle ilgili taktikler ve sahne üzerinde pek çok şeyi aynı anda yapmayı öğrenme şekliniz, hayatın ilerleyen yıllarında ders çalışma, iş yapma ve zihninizi organize etme şeklinizi de etkiler ve geliştirir.


13. Fiziksel olarak aktif olma alışkanlığı kazandırır.
It gets you in the habit of staying physically active.
Spor dünyasını çekici bulmayan çok sayıda çocuk için fiziksel aktivitenin başka bir iyi yolunu bulmak zor olabilir. Ama dans koreografisi, sahne kurma ya da sahne değiştirme dahil tiyatro fiziksel olarak güç ve çalışma gerektiren bir sanat dalıdır. En büyük farkı ise, o kadar eğlenirsiniz ki nasıl formda kaldığınızı anlamazsınız bile.


14. Gerçek dünyadaki gibi profesyonel olmayı öğretir.
Pek çok çocuk için tiyatro, ilk profesyonel davranma deneyimidir. İyi bir izlenim bırakmalısınız, istek göstermelisiniz, çok çalışmalısınız, uzlaşmalısınız, ödün vermelisiniz, duygularınızı kontrol etmelisiniz, akranlarınızı desteklemelisiniz ve üstlerinize saygılı davranmalısınız. Bunların hepsi de, eğer profesyonel meslek hayatınızda ciddiye alınmak istiyorsanız geliştirmeniz gereken becerilerdir.

Kaynak
https://www.buzzfeed.com/maritsapatrinos/ways-doing-theater-as-a-kid-can-help-you-as-an-adult-shor?bffbmain&utm_term=.iyKDYMxre#.oiKGdwNVB

0212 266 08 24
0543 544 28 00
  BEYOĞLU:istiklal caddesi ayhan ışık sokak no 16 kat: 3 DEMİRÖREN AVM çaprazı